דלג לתוכן המרכזי

שחיית תינוקות מונעת פחד ממים

שחיית תינוקות זה אחד החוגים היותר פופולריים היום עבור תינוקות, ובעיקר עבור אלה הפוחדים ממים. הורים שבעצמם פוחדים ממים, פעוט "שנזרק" באופן פתאומי לבריכה מתוך מעשי קונדס, עלולים לגרום לתינוקות וילדים לפחד ממים וזה עלול גם להימשך עד גיל מבוגר. בעיקר בקיץ יש הורים, תינוקות וילדים שמפסידים את כל החגיגה סביב הבריכה, כי התינוק פוחד ממים. הורים מודעים לכך, משום שהוא פוחד גם מאמבטיה וכל יום הם עוברים את אותו סיוט אתו. הוא בשום פנים ואופן לא מוכן להיכנס לאמבטיה, הוא מגיב בצרחות, עלול להתחיל לרעוד ואי אפשר לשכנע אותו בשום פנים ואופן, גם לא עם הברווז הכי צהוב, שזה הולך להיות כיף, כי היית במים 9 חודשים וזה אמור להיות לך כיף ומרגיע.

מה זה פחד ממים?

לפחד ממים קוראים הידרופוביה, והוא גורם לסובלים ממנו, להימנע מכל מגע עם מים ובעיקר מאגרים שונים כמו: בריכה, אמבטיה, ים ועוד. התגובה בדרך כלל תהיה קיצונית ובלתי ברורה. הילד יכול להגיב למים כאילו שהוא רואה נחש ארסי מולו, הוא עלול לבכות ולצרוח במשך זמן רב ובהמשך כאשר הוא גדל כל כניסה לאמבטיה מלווה בהתקף זעם. הפחד עלול להתבטא גם באופן פיזי. כאב בטן, דפיקות לב מואצות, הזעת יתר, רעד ועלייה בלחץ הדם. אין ספק כי מדובר בפחד אמתי שאין לזלזל בו. הורים עומדים חסרי אונים מול התופעה הזו, ופונים לקבלת עזרה. הם לא יודעים מה גרם לתינוק שלהם לפחד כל כך ממים, לעומת ילדים אחרים שמשתגעים משמחה בכל אמבטיה והופכים אותה לחגיגה וכמובן שהם יהיו הראשונים שיגיעו לחוג שחיית תינוקות. התינוקות שלהם משום מה, פוחדים ממים ואין להם מושג מדוע. מומחים גורסים כי הסיבה לכך היא טראומה כלשהי שחווה התינוק (בלי שההורה שם לב) ומאז הוא פיתח פחד ממים.

הילדים שחושבים שהם עוד ברחם...

מים קרי-כנוזל הוא החומר הכי מוכר לכל תינוק. 9 חודשים הוא שהה בו, השתכשך והוזן עד שיצא לאוויר העולם. פעמים רבות אחרי הלידה, עדיין חושב הפעוט שהוא בתוך הרחם, ועושה את אותן תנועות שהיה בתוכו. רוב התינוקות גם אוהבים להיות במים ומתחברים אליהם מיד. הם צפים בסביבה הטבעית והמוכרת להם כל כך. יש להם זיכרון פנימי ממים (מי השפיר), יש להם אינסטינקטים טבעיים בחיבור הם מים, אשר נעלמים אט אט עד גיל שנה וחצי. ככל שתקדימו לחשוף את התינוק למים, כך יימנעו ממנו עכבות ופחדים והוא ירגיש בטוח במים. שחייה עבור תינוקות, היא כמו עוד אינסטינקט שלהם, הם בנויים לשחייה והם אוהבים את זה. חוג שחיית תינוקות, גורם להם לפתח ביטחון עצמי. המים הם סביבה תומכת ויש להם גם הרבה מאוד יתרונות נוספים, מלבד לקרב תינוק למים כדי לכייף. 

במה תורמת שחיית תינוקות?

שחיית תינוקות מתבצעת בבריכה מחוממת בטמפרטורה המומלצת כלל גיל. המים הם סביבה תומכת וברמה הפיזיולוגית, המים גורמים לתינוקות לשפר את המיומנויות המוטוריות והקוארדינציה. לפתח את מערכות הלב והנשימה, את שיווי המשקל, התמצאות במרחב ועוד. ברמה הרגשית, תינוקות שפוחדים ממים, אשר נמצאים בחוג שחיית תינוקות עשויים לחוש בנוח אחרי כמה שיעורים ולהפוך לחובבי מים נלהבים. הכל שאלה של כיצד מלמדים אותם לאהוב מים, מי מדריך אותם ואיך נעשה החוג הזה. שילוב של הפעלות, שירים ומוזיקה הם בדרך כלל דרך נפלאה לעודד תינוקות לשהות בשמחה במים ולא לחוש שום פחד.

אולי יעניין אותך גם: בריכה לתינוקות

שחייה לתינוקות

לשיחת היכרות ו\או פגישת היכרות השאירו פרטים כאן: