דלג לתוכן המרכזי
סימפיזיוליזיס

טיפול בסימפיזיוליזיס בהריון

מהו סימפיזיוליזיס?

זוהי תופעה הנוצרת על ידי חוסר איזון וא-סימטריה במפרקי האגן, מעין נקע בסימפיזיס פוביס- המפרק הקידמי של האגן.
 כ2.8% מהנשים בהריון מאובחנות בסימפיזיוליזיס, וניתן יהיה לראות אותה גם בהריונות חוזרים.
הסימפיזיוליזיס גורם לכאבים עזים כתוצאה מהא-סימטריה אשר פוגעת בתנועתיות האגן והמפרקים, כתוצאה מכך נגרמים לחצים לא סימטריים על מפרקי האגן ואלו כאמור גורמים לתחושת כאב אשר מתפשט גם למפרקים האחוריים: סאקרו- איליאק, לגו התחתון, לעצם הזנב, לאזור המפשעות כאשר במשך השנים הבחנתי בעבודתי במים כי ניתן לראות את הכאב עם או בלי הקרנות לרגליים.

מהם הגורמים לסימפיזיוליזיס?

למעשה הגורמים העיקריים לתופעה בעת ההריון הם שחרור של הורמוני ההריון- פרוגסטרון ורלקסין,- אלו הם הורמונים שאחראיים לרכך את הסחוס ולהגמיש את רצועות החיבור בגוף, זאת על מנת לאפשר לאגן להתרחב במהלך הלידה ולאפשר לתינוקי לעבור בתעלת הלידה בקלילות וביעילות וזאת  מבלי לגרום נזק לאגן. אך כאשר ההתרחבות גדולה מהממוצע- תחווה האישה כאבים עזים שימנעו ממנה להמשיך ותפקד כרגיל בחיי ביום יום. ישנן נשים רבות המגיעות אליי לטיפול מים במצבים קיצוניים שכמעט ואינן מסוגלות ללכת, לשימחתי כבר בדקות הראשונות של הטיפול במים אני רואה ומרגישה את תחושת ההקלה של האישה.


מתוך חקירתי את הנושא הבנתי שלעיתים יש גורמים נוספים לסימפזיוליזיס והם יכולים להיות: יתר לחץ תוך ביטני, הפרדות שרירי הבטן הארוכים, ולעיתים אף חבלות קודמות.

אז...... כיצד ניתן לטפל בסימפיזיוליזיס?

אז אחרי שנים רבות ומאות מטופלות שעברו תהליכים של ליווי הריון במים, הבנתי שהטיפול המומלץ והיעיל ביותר לאישה הסובלת מסימפיזיוליזיס או בשמו המקוצר סימפיו', הוא אחד מטיפולי המים: וואטסו , ג'הארה, ווטרדאנס , הידרותרפיה.
השהייה במים חמימים לכשלעצמה היא חלומית למי שסובלת כאבים עזים במשך תקופת ההריון, הכניסה למים משחררת את האישה באופן מיידי מרוב תחושת הכאב. 
הבנתי וראיתי כי הטיפול במים יכול להפחית במידה ניכרת את רמות הכאב כאשר המים מייצרים תחושת קלילות מיידית, עוטפים בחמימות את כל האיברים הכואבים ויוצרים תמיכה מלאה באגן והגב התחתון.
גישת הריפוי שלי, לטיפול באישה עם סימפיזיוליזיס במים תתבצע בצורה הוליסטית- קודם כל ההתבוננות וההבנה כי גוף האישה הוא שלם, התמיכה תהיה תמיכה פיזית ורגשית, של כל חלקי הגוף והמחשבה. 
גוף המטופלת צף על פני המים בתמיכה מלאה , לעיתים עם כריות תמיכה ומצופים מותאמים, שיותאמו לכל אישה לפי גופה וחוויות עוצמות הכאב שהיא חשה.
בתחילה אני מקפידה כי האגן יהיה אסוף וייתמך בצורה סימטרית ומאוזנת  ,וזאת תוך דגש על פתיחת בית החזה ואזורי הנשימה, אשר באופן טבעי נשארים מכווצים כאשר אדם חש כאב לאורך זמן.
 אט אט נרחיב את נקודות המגע לאזורים בהם מורגש העומס בחיי היום יום של המטופלת, כאשר המגע יהיה סימטרי בכל שלב על מנת ליצור איזון בעומס ובתחושת הכאב של המטופלת, עד שזה נעלם אט אט ומתפוגג לגמרי. 
כאשר אישה מקפידה על טיפולים לאורך כל ההריון היא תוכל קרוב לוודאי להימנע מכאבים מיותרים שיכולים להתעצם ככל שההריון מתקדם, ולהגיע ללידה ממקום של עוצמה, מוכנות וחוזק- גם ברמה הרגשית וגם ברמה הפיזית, לקבל את התינוק בשמחה כאשר הגוף מוכן ומאפשר לידה מעצימה ומרחיבה את הלב😊


המטופלת נ' – אישה אשר סבלה מסימפיו' במהלך הריונה ,משתפת :
" הגעתי לאווה בשבוע 34 , סובלת מסימפיזיוליזיס, לטיפול מים שנקנה לי ע"י אחותי ליום ההולדת. 
אווה המופלאה ראתה את הליכתי עוד מחוץ לבריכה וזיהתה ישר את המצוקה הרגשית והפיזית בה הייתי שרויה. בקושי יכולתי ללכת, לעלות מדרגות, לבצע נסיעה ברכב, מי בכלל יכול היה לחשוב על זה??? כל כולי הייתי בכאב פיזי, שלאט לאט השתלט גם על הרגש-  כי כמה זמן אפשר להתקשות בלבצע פעולות כה פשוטות כמו לקום מהמיטה? להתלבש? זהו חוסר אונים שזר לא יבין זאת.
אחרי הסבר קצר על המים ואופן הטיפול, התבוננתי באווה וידעתי שאני בידיים טובות- 
המגע המכיל, העדינות והרוך, הלחיצות בנקודות הנכונות,  והתמיכה אוי התמיכה.....
  התמיכה בכל חלקי הגוף הדואבים והכואבים,   והתמיכה בנפש- הנפש שחוותה כל כך הרבה ימים של כאב ופתאום ברגע אחד של הבנה פנימית היא מצליחה להשתחרר מכל מכאוב,
חוויתי תחושת שחרור אמיתית והכאבים נעלמו כמעט לחלוטין, בעזרת טיפולי המים אצל אווה חזרתי להנות מתקופת ההריון – הנאה זהו מושג שכבר חשבתי לוותר עליו... חזרתי להנות מגופי שלי, עברתי את ההריון במסע מים מופלא עם ליווי של אווה ועם עצמי כאשר כל טיפול הרגשתי יותר ויותר טוב, יותר ויותר מחוברת לעצמי ולגופי. 
חשוב לי לספר לכל מי שסובלת מסימפיזיוליזיס בתקופת ההריון שההקלה היא ממש מיידית, הכאב הוא עצום ומי שלא חווה זאת בעצמו לא יוכל להבין את העוצמה שבדבר. טיפולי מים עם אווה הם הדבר היחיד שעזר לי וחשוב לי להפיץ את הבשורה לכל מי שזקוקה לריפוי אמיתי.
 ילדתי בלידה רגילה טבעית ומעצימה תינוקת אהובה ומתוקה  בליווי תהליכים רגשיים ופיזיים במים שעזרו לי להגשים חלום אמיתי – להנות מתקופת ההריון"

אולי יעניין אותך גם: חוג שחייה לתינוקות

לשיחת היכרות ו\או פגישת היכרות השאירו פרטים כאן: