דלג לתוכן המרכזי

שחיית תינוקות – מה סוד הפופולאריות?

בשנים האחרונות שחיית תינוקות הפכה לפעילות נפוצה במיוחד בקרב הורים טריים לתינוקות. לא לשווא יותר ויותר הורים בוחרים בפעילות הזו. זו נשמעת כמו פעילות פשוטה בסך הכל – מה כבר כל כך מיוחד בתינוק במים? רק לא מזמן הוא יצא משם. אבל למעשה, מדובר בפעילות שטומנת בחובה יתרונות רבים וייחודיים המעוגנים אף במחקרים, ומצריכה הדרכה מדויקת. הורים שבוחרים לרשום את התינוקות שלהם לחוג שחייה מעידים על חוויה מיוחדת וקסומה, שהם מקפידים שלא לפספס באף שבוע על אף לוחות הזמנים הלוחצים.

המטרה של חוגי שחיית תינוקות היא לגרום לתינוקות להיות בהרמוניה עם המים ולהרגיש בהם בנוח. חשוב לציין שלאורך התהליך התינוקות רוכשים כל מיני מיומנויות ומבצעים מטלות שונות במים, אולם אלה מהווים כלים להשגת המטרה העיקרית והם אינם המטרה עצמה. חוגי שחייה לתינוקות מתבצעים באופן הדרגתי, תוך תשומת לב מרבית לתחושות של התינוק ולשלב ההתפתחותי בו הוא נמצא, ועל כן הלמידה משתנה מעט בהתאם לכל תינוק. חשוב לא להשוות בין תינוקות ולא לגרום לתינוק לבצע מטלה כאשר הוא עדיין לא מראה מוכנות לבצעה. למידה כזו לא רק שלא תקדם את ההתפתחות של התינוק, אלא אף תעשה את ההפך – תפגע בלמידה ובהנאה של התינוק. ההנאה מהווה מרכיב מרכזי להצלחת התינוק, וחשוב שהמדריכה וההורה ישדרו לו שלווה וחיוביות לאורך כל התהליך.

מה היתרונות של שחיית תינוקות?

לחוגי שחייה לתינוקות יש יתרונות רבים, חלקם מוכחים מחקרית וחלקם האחר עולה באופן ברור ומובהק מהעדויות של הורים אשר מבצעים פעילות במים עם התינוקות שלהם. עולה ממחקרים כי לשחיית תינוקות תרומה לרמת האינטליגנציה של התינוק, לריכוז שלו, לעוררות ולערנות, כמו גם ליכולות החזותיות והמוטוריות שלו. נמצא קשר חיובי בין מידת החופשיות של התינוק במים לבין מידת הביטחון העצמי שלו – ככל שהתינוק מרגיש חופשי יותר במים, כך הביטחון העצמי שלו גדל. על כן, לשחיית תינוקות יש תרומה משמעותית להתפתחותה התקינה של אישיות הילד.

יתרון משמעותי נוסף של חוגי שחייה לתינוקות הוא החוויה הקסומה שנוצרת במהלך החוג בין ההורה לתינוק. החוגים מתקיימים החל מגיל שלושה חודשים, בקבוצות קטנות של הורים ותינוקות. מדובר בהזדמנות פז עבור ההורים לזמן איכות מעצים עם התינוקות שלהם, רק הם והמים. ואכן, הורים מספרים על תחושה משמעותית של חיבור רגשי חזק במהלך החוגים. גם עבור מבוגרים, הבריכה היא מקום שקט ורגוע, והמים התכולים והקרירים משרים שלווה. זהו זמן שבו אפשר להתנתק מהשגרה העמוסה ומהמשימות המרובות ולהיות רק אתם והתינוק, בהנאה.

איך לבחור חוג שחייה לתינוקות

בשל הפופולאריות הרבה שצברה הפעילות של שחיית תינוקות, ישנם יותר ויותר מקומות ומדריכים המציעים את הפעילות. לפני שאתם נרשמים, הנה כמה דברים שכדאי לקחת בחשבון בבואכם לבחור את החוג המתאים עבורכם ועבור התינוק שלכם. ראשית, חשוב שתבחרו במדריכה שאתם מתחברים אליה. יש חשיבות גדולה לכך שהחוויה במים תהיה מרגיעה וחיובית עבור התינוק, ולכן חשוב שתתחברו למדריכה ותוכלו להיות ביחד איתה שלווים ושמחים לאורך הפעילות, ולשדר את האווירה הזו לתינוק. בנוסף, מומלץ להגיע טרם ההרשמה לצפות בשיעור של קבוצת הגיל הרלוונטית לתינוק שלכם. כדאי לעשות זאת גם על מנת שתהיו מוכנים ותדעו לקראת מה אתם הולכים, וגם כדי לראות כיצד מתנהל השיעור. כשאתם עושים זאת כדאי לשים לב לתשומת הלב שמעניקה המדריכה לכל תינוק והורה, מפני שהתהליך של כל תינוק הוא אינדיווידואלי והמדריכה צריכה להתאים את הפעילות לכל תינוק ולקצב ההתפתחות האישי שלו. כמובן מיקום החוג הינו גם פקטור חשוב בבחירת החוג, לדוג' במידה שאתם מאזור רמת גן והסביבה חפשו חוג שחייה לתינוקות ברמת גן וכך תחסכו גם זמן יקר.

שחיית לתינוקות

לשיחת היכרות ו\או פגישת היכרות השאירו פרטים כאן: